504_3_8

אודות 504

יחידה 504

יחידה 504 היא יחידת היומינט (המודיעין האנושי) של אמ”ן וצה”ל.

היחידה נוסדה ביוני 1948, במסגרת המודיעין הקרבי במחלקת המודיעין וכונתה “המחלקה המיוחדת (מודיעים)” ומפקדה הראשון היה רס”ן דוד קרון. במרץ 1949 הוכפפה היחידה ישירות למחלקת המודיעין, ושמה שונה ל”מודיעין 10″ (ש.מ. 10 ראשי תיבות שירות מודיעין) ועם הקמת אגף המודיעין (אמ”ן) הפכה לחלק ממנה.

במשך השנים הרבות שהיחידה פועלת היא התאימה עצמה לנסיבות המשתנות במרחב אולם נותרה בבסיסה יחידה שמפעילה סוכנים לא ישראלים במדינות האויב בדרכים ושיטות שהשתנו משך השנים.

אתם מוזמנים לקרוא על תולדות היחידה בפרק אבני הדרך באתר זה. 

מסקירת ההיסטוריה היחידתית עולה שאירועי פח”ע ולחימה שונים, גדולים יותר או פחות, ומהלכים מדיניים משמעותיים, חייבו את היחידה לאורך שנים למתן מענה מהיר ואיכותי, כזה התומך את המהלכים הצבאיים והמדיניים ולהערכות מהירה בהיבטי פריסה והתאמת הכוח למתן מענה למנעד משימות רחב ובו כיסוי צבאות על מרכיביהם השונים, כיסוי וסיכול פעילות פח”עית שמקורה בחו”ל מצד מדינות וארגונים כנגד מטרות ישראליות, וכן כיסוי התחומים המדיני, הכלכלי, התשתיתי ועוד ועוד. 

בכל אלה הפגינה היחידה לאורך השנים יכולות גבוהות מאוד והדוגמאות הבולטות שבהן הינן ההערכות עם כיבוש סיני, ירושלים, יהודה ושומרון ורמת הגולן ב- 1967, פינוי סיני ב- 1982, מלחמת לבנון הראשונה (1982), הקמת הרשות הפלסטינית (1994) ופינוי רצועת עזה ושינוי ההערכות ביהודה ושומרון, מלחמת לבנון השנייה (2006), מבצעי צה”ל כנגד ארגון החמא”ס ומלחמת האזרחים בסוריה (2011). ההנחה המבוססת הינה שגם בעתיד, היה והיחידה תידרש לכך, זו תדע לבצע את ההתאמות המתחייבות, במהירות וביעילות רבה.

לאורך עשרות שנים, וכתוצאה מפעילות אינטנסיבית של המערך ההפעלתי של היחידה לדורותיו, הביאה היחידה לסיכול מספר עצום של תשתיות, פעילויות ופעילי פח”ע, במדינות השכנות ומעבר לים, בין אם עצמאית, בין אם בסיוע יח’ צה”ליות שונות והעמיתים בקהילייה.

היחידה פעלה משך עשרות רבות של שנים מול מדינות המעגל הראשון והשני במסגרת פעולות רציפות וסזיפיות של הבאת מודיעין איכותי לצד פעולות איכות כירורגיות למול משימות ייעודיות. 

תרומתה של היחידה לגיבוש תמונת מצב האויב של אמ”ן היא ייחודית, בעלת גוון “יומינטי” וערך מוסף משמעותי עבור דרג מקבלי ההחלטות.

ליחידה תרומה משמעותית במסגרת המב”מ (המערכה שבין המלחמות) כנגד ארגוני הטרור.

השיטות והאמצעים בהם נוקטת היחידה הינם מן הסתם חסויים וממילא משתנים מעת לעת בהתאמה לאתגר המוצב בפני היחידה, לטכנולוגיה המתפתחת ולשיתופי פעולה בינלאומיים שמקורם באינטרסים משותפים.

מדובר במארג מודיעיני-מבצעי מורכב, עתיר יכולות, דמיון, יצירתיות, יוזמה  ועם תפיסת אחריות כוללת. את כל אלה מבצעים המשרתים ביחידה בשירות סדיר, גברים ונשים כאחד, צעירים ומבוגרים, במגוון רחב של מקצועות, תפקידים ודרגות ולצידם מערך מילואים גדול ומגוון התומך לאורך שנים רבות ובאופן שוטף בפעילות היחידה הסדירה, נתן ונותן מענה לאירועי חירום, עד כדי אירועי לחימה נרחבים.

כך היה בעבר וכך יהיה מן הסתם גם בעתיד.

כוח משולש: סוכן, מפעיל ולוחם

הצלחת כל משימת הפעלת סוכנים ביחידה, מהקטנה ועד המסובכת ביותר, תלויה בשלושת הגורמים שמשתתפים בה –
הסוכן, המפעיל והלוחם. מה תפקידו של כל אחד מהם?

הסוכן

הסוכן הוא המשאב החשוב ביותר. הוא האדם אשר נמצא "בצד השני" ומעביר את המידע המודיעיני. על הסוכן לעשות זאת מבלי לעורר חשד, ומבלי שאף אדם בסביבתו ידע מה תפקידו האמיתי, שמא ייחשף וילכד.

המפעיל

קצינים לתפקידים מיוחדים (קת"מים), הם ליבת היחידה. הם אלו שמגייסים ומפעילים את הסוכנים - כל קת"ם אחראי על מספר סוכנים, אותם הוא פוגש ומתדרך לגבי המשך הפעילות והמידע המודיעיני אותו יש להשיג. הקשר בין מפעיל לסוכן מיוחד במינו, קשר אישי ולא רק מקצועי בלבד, אשר נמשך שנים רבות.

הלוחם

כמו שני הגורמים האחרים, גם הלוחמים מאותרים בקפדנות רבה טרם גיוסם לתפקיד מיוחד זה. הלוחמים עוברים טירונות בחטיבת גולני והכשרה פנימית ביחידה, אשר כוללת לחימה בטרור ופעילות חשאית - בארץ ובחו"ל. לוחמי היחידה מלווים כל מבצע, בכל גזרה, ותפקידם לדאוג לביטחונם של הסוכן, המפעיל ובטחון המבצע - שיישאר בגדר סוד מוחלט. הלוחמים לא מסתפקים בליווי המפגשים ואבטחתם, אלא בונים מבצע שלם סביבם - מבדיקת השטח, ווידוא כי אף אחד לא עוקב אחר הסוכן, דרך אבטחת המפגש ועד תיאום דרכי התקשורת לקביעת המפגש הבא.

וזהו רק חלק מפעילותה של היחידה, שבה המציאות עולה על כל דמיון.