504_3_8

מסע חיי – יעקב נמרודי – ג1

סיפור הצלחה מרתק מסע חייו של יעקב נמרודי, מהמחלקה הערבית של הפלמ"ח, למודיעין 10 משם המעבר לפרס כנפסח הצבאי ובהמשך דרכו העסקית.

סיפור הצלחה מרתק מסע חייו של יעקב נמרודי הוא מאבקו של נער יליד בגדד (1926), שעלה לארץ עם הוריו בינקותו, שהתייתם מאביו בנעוריו ולקח על עצמו את עול פרנסת המשפחה, ובמקביל קשר את חייו בחיי הארץ והמדינה באמצעות השירות הביטחוני. זהו מסע מפרך המאפיין במידה רבה את מסעם של רבים שעלו מארצות המזרח ונאבקו – ועדיין נאבקים – להשתלבות מלאה במרכזי העשייה וההשפעה בישראל.

עלילות המודיעין הישראלי וסיפור ההצלחה של תעשיית היצוא הביטחוני הם שני הצירים המרכזיים שלאורכם נע החלק הראשון במסע חייו של יעקב נמרודי: מאיתור מחסן הנשק של הערבים בירושלים, דרך המבצעים הנועזים של מסתערבי הפלמ”ח, מלחמת המוחות והסוכנים מול מצרים, ירדן וסעודיה בראשית שנות החמישים ובימי פעולות התגמול, ועד הפעילות המסועפת של שלוחת המוסד ושל נספחות צה”ל בטהראן.

בעיקר בזכות אישיותו המיוחדת והכובשת מדובר בסיפור מרתק של הצלחה. נמרודי הוא אדם מגויס, נחוש ועקשן, מעין ‘חייל לכל החיים’, ותיאור קורותיו הוא גם סיפור אישי מעניין וגם בבואה של תקופה מסעירה ושל תפיסה שעל – פיה, כהגדרתו של ראש הממשלה אריאל שרון, “אין לחכות לחלון הזדמנויות זה או אחר שייפתח, או לחשוש מחלון אחר שייסגר, אלא צריך ואפשר ליצור את חלון ההזדמנויות ליחסים נורמליים ולשלום בטוח לדורות עם מדינות האזור.”