504_3_8

צל״שים אישיים

שישה מאנשי היחידה קיבלו צל”ש בעבור פעילותם יוצאת הדופן בשעות לחימה:

סג״מ מחמד קאסם סייד אחמד ז״ל

תיאור המעשה: גילוי אומץ לב ומסירות בפעולות רבות מעבר לגבול

סגן שאול גלעדי

תיאור המעשה: בפעולת צה”ל בלבנון, ביום שישי, ה 15- בספטמבר 1972 , נותק סגן שאול גלעדי מיחידתו בעת הקרב בג’אויה ונותר ב-זחל”ם בודד עם שמונה חיילים. נתברר כי מכשיר הקשר בזחל”ם אינו תקין. צוות חוקרי השבויים לא יכול היה לתאם חבירתו לכוחות האחרים וניסה לחזור לשטח ישראל בכוחות עצמו אך איבד דרכו בדרום לבנון במהלך נסיעתו נתקל בשיריונית לבנונית ושבה את חייליה ובעזרתם ניווט לכוון ישראל. במהלך החזרה אזל הדלק בזחל”ם והצוות עצר בתחנת תדלוק לבנונית, השתלט על שני ג’יפים צבאיים לבנונים,שבה את חייליהם והמשיך בשיירה עם שני הג’יפים עד שחזר לשטח ישראל. על פעילות זו זכה מפקד הכוח סגן שאול גלעדי, בעיטור העוז.

סרן גדעון חסיד

תיאור המעשה: במלחמת יום הכיפורים היה סרן גדעון חסיד ראש צוות חוקרי שבויים. בסמגרת תפקידו לקח על עצמו סיכונים רבים וביצע משימותיו תחת אש. תוך כדי הלחימה עסק גם בפינוי נפגעים ונסח באנשיו ביטחון רב.
במעשיו אלה גילה סרן גדעון חסיד אומץ לב, אחוות לוחמים ודבקות במשימה.

סרן חיים פרץ

תיאור המעשה: ביום 7 באפריל 1980, בעת השתלטות מחבלים על מעון הילדים בקיבוץ משגב עם, התנדב מרצונו. תוך סיכון אישי ואומץ לב, להכניס למעון ארגז חלב. עבור הילדים שהוחזקו כבני ערובה. מעשהו ראוי לשמש דוגמא לחילי צה”ל.

סרן גיורא אברהם

תיאור המעשה: בעת הלחימה על כיבוש צור, יצר סרן גיורא אברהם מגעים עם התושבים המקומיים ועל ידי כך גרם לכניעת צור ללא קרב וחסך קורבנות רבים. בעת הכניסה לצור פעל להשגת מודיעין טאקטי חיוני תוך כדי לחימה ואף הצליח לגלות שבוי ישראלי ולהחזירו.

רס"ן שי לחמן

תיאור המעשה: בעת מבצע “שלום הגליל” שירת רס”ן שי לחמן כחוקר שבויים ובמסגרת תפקידו זה פעל בהתמדה רבה וללא לאות לגילוי הנעדרים. במהלך טיהור העיר בירות יזם קשרים עם מפקדי הכוחות של התושבים המקומיים והביא לכניעת שני רובעים בעיר ללא קרב.